Wadowice: miasto nad Skawą
By Aphopis4 (own work) [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/), via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Wadowic, miasta, położonego na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, gdzie przeniesiesz się w czasie do epok księstwa oświęcimskiego i zatorskiego.
REKLAMA
Tego szukamy w Wadowicach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wadowice, pogoda Wadowice, praca Wadowice, Wadowice 24, wadowiceonline, allmedica Wadowice.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wadowice, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Pierwsza wzmianka o Wadowicach pochodzi z dokumentu lennego z 1327 r., w którym książę oświęcimski Jan Scholastyk składa hołd królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. W 1430 r. za panowania Kazimierza miasto doznało całkowitego zniszczenia w wyniku wielkiego pożaru. Aby szybko odbudować Wadowice, książę nadał mu prawo chełmińskie poprzez przywilej listopadowy tego samego roku. To szczególne prawo charakterystyczne dla Pomorza i Prus nadawało większe uprawnienia niż prawa magdeburskie i średzkie, powszechnie obowiązujące w regionie. Mieszkańcy Wadowic byli zwolnieni z danin na rzecz książąt oświęcimskich przez sześć lat, mieli także prawo do wyrębu drzew w książęcych lasach i połowu ryb w rzece Skawie w dni postne (środy i piątki). Karczmarze, piwowarzy, szewcy, krawcy i sukiennicy uzyskali możliwość swobodnego handlu w promieniu jednej mili od miasta. W latach 1442–1493 Wadowicami władał Władysław Zatorski, syn księcia zatorskiego z rodu Piastów. W 1564 r. miasto zostało włączone do Korony Polskiej, a w XVI w. zaczęło rozwijać się jako ośrodek rzemiosła i handlu.
W 1772 r. Wadowice znalazły się pod zaborem austriackim. W 1802 r. gmina miejska wykupiła prawa dominalne, co uczyniło Wadowice wolnym miastem. W 1819 r. utworzono obszerny cyrkuł wadowicki, obejmujący 10 miast, 2 osady targowe i 340 wsi. W latach 1867–1975 miasto było siedzibą powiatu. W XIX w. charakteryzowało się głównie polskim charakterem, choć istniały znaczne społeczności żydowska i niemiecka. Organizowano jarmarki i targi tygodniowe, a pod koniec XIX wieku działało 10 gorzelni, 4 browary, 12 młynów i 12 tartaków. Węzeł kolejowy rozwijał się, dzięki połączeniom do Bielska-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony (oba w 1888 roku) oraz Trzebini i Skawców (oba w 1899 r.).
Po I wojnie światowej Wadowice wróciły do Polski. W 1920 r. w tym mieście urodził się Karol Wojtyła, który później został papieżem Janem Pawłem II. W czasie II wojny światowej, po wcieleniu do III Rzeszy, nazwę miasta zmieniono na Wadowitz. W zimie 1945 r. miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie. Od 1975 r. Wadowice należały do powiatu bielskiego, a nowy podział administracyjny włączył je do województwa małopolskiego.
Nie przegap najważniejszych informacji
PRZECZYTAJ JESZCZE