reklama
kategoria: Biznes
30 marzec 2019

Spółka w Irlandii: być jak Google, który podatków nie płaci

zdjęcie: Spółka w Irlandii: być jak Google, który podatków nie płaci / fot. nadesłana
fot. nadesłana
Światowy gigant dzięki wykorzystaniu podwójnej struktury optymalizacji uchronił większość z przychodów z zeszłego roku i wszystkich lat poprzednich przed opodatkowaniem. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw – w tym Polski – skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu.
REKLAMA
Kontrole związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, rosnąca biurokracja oraz wysokie podatki – to główne powody, dla których firmy przenoszą swoją działalność za granicę. Przeciwną drogę obrał rząd Irlandii, który robi wszystko, aby ułatwić firmom prowadzenie biznesu, stale upraszczając system podatkowy oraz wprowadzając kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców chcących otworzyć w Irlandii spółkę LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.).


Google optymalizuje podatki w Irlandii

Google wykorzystało strukturę optymalizacji nazywaną ‚Double Irish’ lub ‚Dutch Sandwich’, dzięki czemu spółka uchroniła większość ze swoich przychodów przed opodatkowaniem. W ten sposób spółka nie zapłaciła podatku od ponad 16 mld euro przychodów. Irlandzka spółka Google odpowiada za przyjmowanie większości przychodów reklamowych giganta, następnie transferuje środki do specjalnej spółki Google Netherlands, która kolejno transferuje je do spółki zarejestrowanej na Bermudach (należącej do irlandzkiej spółki Google). Kwota jaką Google przetransferował w ten sposób w 2016 r. była o 7 proc. większa od kwoty przetransferowanej w 2015 r. Przedstawiciel Zarządu Google oświadczył iż spółka płaci wszelkie należne podatki i postępuje w zgodzie z prawem podatkowym każdego kraju, w którym działa na całym świecie. Google pozostaje pod presją ze strony rządzących, którzy pod lupę wzięli podatki płacone przez giganta. W zeszłym roku Google uchroniło się od zapłaty francuskiemu fiskusowi 1,12 mld euro podatku od reklam sprzedawanych na terenie Francji.


Unia Europejska szuka nowych sposobów, by zwiększyć opodatkowanie amerykańskich firm technologicznych. Zgodnie z doniesieniami władz Stanów Zjednoczonych – efektywna stopa podatkowa dla Google wyniosła w 2016 r. 19,3 proc. Jest to możliwe dzięki częściowemu zastosowaniu optymalizacji podatkowej dla dochodów osiągniętych poza terenem USA, właśnie m.in. poprzez prowadzenie działalności w Irlandii.


Irlandia ułatwia biznes nie tylko korporacjom

Dzięki niezwykle przyjaznej polityce wobec przedsiębiorców Irlandia stała się w ostatnim czasie najpopularniejszym kierunkiem dla osób prowadzących działalność za granicą. Według raportu „The World Bank’s Doing Business report” 
Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju. Swoją siedzibę w Irlandii poza Google znalazły m.in. Facebook, Apple, Starbucks, ale także szereg małych biznesów – w tym polskich.
Liberalne przepisy i atrakcyjne stawki opodatkowania sprawiły, że Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla międzynarodowych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Polscy przedsiębiorcy decydujący się na przeniesienie swojej działalności do Irlandii i założenie irlandzkiej spółki LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) wymieniają cztery główne powody dla których podjęli swoją decyzję.
Pierwszym z nich jest podstawowa niska stawka podatku CIT, która wynosi jedynie 12,5 proc.

Kolejnym czynnikiem jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 940 zł (stan na dzień 09.01.2018), przysługująca każdemu z dyrektorów spółki z osobna.
Minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5 proc., 2,5 proc., 8 proc. i 11 proc. wysokości dochodu są dodatkową zachętą dla przedsiębiorców szukających optymalizacji kosztów. Jeżeli przedsiębiorca nie wykazuje zysku – jest zwolniony z opłaty składek, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek ZUS dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.
Czwartym i chyba najważniejszym punktem na liście korzyści z przeniesienia firmy do Irlandii jest trzyletnie zwolnienie z podatku dochodowego dla nowo powołanych spółek, które nie wykazują w tym okresie zysku większego niż 1 mln euro.


Firma w Irlandii – działalność w Polsce?

Większość zakładanych w Irlandii firm to spółki limited będące odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Jeśli spółka zarejestrowana w Irlandii prowadzi działalność w innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, to podatek dochodowy odprowadzany jest w Irlandii. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. 
Dodatkowo, każdy z dyrektorów może opodatkować swoje wynagrodzenie tylko w Irlandii, a nie w Polsce, na mocy Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Irlandią.


Łatwiej niż w Polsce i bez wizyty w urzędach

Chociaż zarejestrowanie spółki LTD w Irlandii wymaga spełnienia kilku warunków o charakterze formalnym jest stosunkowo proste, jako że wszystkie czynności można załatwić drogą elektroniczną z dowolnego kraju UE w tym z Polski. Dodatkowymi plusami są: brak minimalnego kapitału zakładowego, niskie koszty rejestracji firmy, niskie koszty księgowości firmy, przyjazne przepisy dotyczące prowadzenia spółki, możliwość założenie firmy przez polskiego inwestora przez Internet, czy możliwość rozliczenia firmy i kontaktu z urzędami przez polskiego inwestora przez Internet. 
Przedsiębiorcom rejestrującym firmy na jej terytorium, Irlandia oferuje możliwość odkładania środków na tamtejszą emeryturę, wypłacaną niezależnie od miejsca zamieszkania osoby pobierającej to świadczenie oraz niewielkie składki na ubezpieczenia społeczne. Urzędy są przyjaźnie nastawione do prywatnej przedsiębiorczości, a firmy inwestujące w rozwój nowych technologii mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Inna korzyść to niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników. 


Polski biznes wyciąga wnioski

Z danych pochodzących z badania przeprowadzonego przez Admiral Tax w 2018 r. na przedsiębiorcach interesujących się zagadnieniem optymalizowania swoich podatków wynika, że Irlandia jest drugim najchętniej wybieranym kierunkiem optymalizacyjnym, zaraz po Wielkiej Brytanii. Jej popularność nieco wzrosła po ogłoszenie przez Zjednoczone Królestwo Brexitu, jednak na wybór Irlandii to głównie profil prowadzonej działalności gospodarczej ma znaczenie. Branże, pośród których Irlandia to pierwszy wybór przed Wielką Brytanią to: startupy, sklepy online (e-commerce), usługi online marketingu oraz inne usługi świadczone drogą elektroniczną. 

Dla mniejszych firm – w tym polskich – nauka z działań Google jest dwojaka. Po pierwsze, szlaki zostały przetarte i dostępne rozwiązania przy wykorzystaniu Irlandii są bezpieczne i wygodne. Po drugie, z biznesowego punktu widzenia Irlandia to szansa, którą po prostu trzeba wykorzystać, jeśli się myśli o skalowaniu i rozwoju biznesu.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wadowice
4.8°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wadowicach

kiedy
2024-12-11 19:00
miejsce
Na Starym Tartaku, Andrychów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Wadowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 18:30
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 18:00
miejsce
Centrum Kultury Sportu i...
wstęp biletowany